Dil Seçimi

EN

TR

Binam Riskli Alanda İse...

Binam Riskli Alanda

Binam Riskli Alanda

BİNAM RİSKLİ ALANDA

İlçemizde, mahallemizde Riskli Alan kararını öğrendik. Ne yapacağız? Önce belediyeden bulunduğumuz yerin riskli alan içinde olup olmadığını kesin bir şekilde öğrenmeliyiz. Eğer binamız riskli alan içinde ise NE YAPMALIYIZ?  Önce sakin olmalıyız ve bilgimizin ne kadar olduğunu kendi kendimize sormalıyız. Unutmayalım riskli alan içinde sadece bizim evimiz yok. Komşular var, mahalleli var,  vatandaşlar var.

Şu soruları kendimize ve çevremizdekilere sormalıyız?

Bilgimiz yeterli mi? Yasayı, yönetmelikleri okuduk mu?  Evimiz riskli yapı mı? Yoksa risksiz yapı-sağlam mı? Ne zaman yıkılacak?  Nereye taşınacağız? Kira yardımı kredi imkânları var mı? Kim yeniden inşa edecek? Hangi müteahhit yapacak? Biz mahalleli olarak birleşsek kendimiz yapamaz mıyız?  Müteahhidi biz seçebilir miyiz? Nasıl bir plan olacak? Oturduğum evin alanı kadar bir yere mi, yoksa daha az metrekaresi olan bir yere mi sahip olacağım? Ben bu mahalleden sıkıldım, acaba bana başka bir yerden yer verilir mi?  Dairemin yerine yapılacak yeni yerlerden iş yeri sahibi olabilir miyim? Ve daha onlarca soru…

Hepsinin cevabı var. Yeter ki olaya olumlu bakalım ve önümüzdeki engelleri, sıkıntıları aşmak için kararlı olalım.

Riskli alanda yaşayanlar olarak dernek, kooperatif v.b. kurarak kendi işimizi kendimiz mi göreceğiz, yoksa aramızda anlaşma olmaz deyip belediye ne yaparsa kabul mü diyeceğiz? Önce bunu kararlaştırmalıyız. Eğer mahalleli olarak dernek v.b. kurup kendi işimizle ilgilenmeyeceksek, haklarımız nelerdir onları öğrenmeliyiz.

Yasa ve yönetmelik diyor ki; Riskli alanlarda kanun kapsamında öncelikle maliklerce uygulama yapılması esastır. Kanun kapsamında yapılacak bu uygulamalara ilişkin iş ve işlemlerde ilgili kurum maliklere yardımcı olmakla yükümlüdür.

İş böyle olunca riskli alanda yaşayan bizler aramızda anlaşsak da, anlaşamasak da biz hakkımızı öğrenmeli, bilmeli ve istemeliyiz.

(UNUTMAYIN... Bu sitede paylaşılan bilgilere, yazılanlara göz atmanızda yarar vardır.)

Binam Riskli Alanında İse NE YAPMALIYIM ?
Binam Rezerv Yapı Alanında İse NE YAPMALIYIM ?
Binam Riskli Yapı İse NE YAPMALIYIM ?